Zámek Nové Hrady ve východních Čechách - navštivte České Versailles

11.04.2020

     Moc pěkné, opravdu doporučuji, majitelé manželé Kučerovi se velice svědomitě starají jak o překrásné kaskadovité zahrady, tak i o interiér zámku. Pod zámkem jsou dva rybíčky, nad pravým je ještě jeden menší a zde pramení řeka Novohradka 


Tel.: +420 469 325 353

Otevírací doba

duben

pondělí - pátek - zavřeno

sobota - neděle - 10:00 - 16:00

květen - září

pondělí - neděle - 10:00 - 16:00

říjen

pondělí - pátek - zavřeno

sobota - neděle - 10:00 - 16:00

Prohlídky mimo sezonu jsou možné celoročně po telefonické domluvě.

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774-1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".


Zámek Nové Hrady u Litomyšle je areál, který zahrnuje vstupní bránu a francouzskou zahradu se správními budovami, špýchar a anglický park s pískovcovou Křížovou cestou (1767), vedoucí k pozůstatkům původního gotického hradu, zeleninovou zahradu, přírodní divadlo pod širým nebem a nově založený labyrint.V zámku je instalována stálá expozice nábytkového umění, návštěvníci mohou nahlédnout též do soukromých komnat majitelů. Na předním nádvoří je otevřena restaurace a kavárna.

V budově bývalého špýcharu je otevřeno První české muzeum cyklistiky, kde jsou vystaveny exponáty od poloviny 19. století až po současnost. Přízemí je vyhrazeno velocipedům z doby Rakousko-Uherska včetně unikátních doplňků jako jsou původní cyklomapy, karbidové a petrolejové lampy, jakož i ceny z prvních závodů, konaných na našem území. Nechybí zde ani panoramatické expozice z období světových válek či legendární silniční závodní kola od nejlepších českých sportovců té doby. Současnost zastupují kola, která si zahrála ve filmu.Za podívanou stojí zámecké stáje a farma jelení a daňčí zvěře. Na zámku se konají romantické svatební obřady. Celý areál je od roku 1997 postupně měněn ve společenské, kulturní a turistické centrum regionu.

Celý zámecký areál je zasazen do krásné a dosud civilizací poměrně málo dotčené krajiny.